Logo Gmina Błędów

News

News zdjęcie id 1270

KAPLICZKI BŁĘDOWSKIE Bogdana Sarwińskiego

13.12.2021

W niedzielę 12 grudnia o godz.16.00 w siedzibie OSP w Błędowie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej i wieczór autorski związany z promocją albumu „Kapliczki Błędowskie” artysty fotografika Bogdana Sarwińskiego, który w latach 2005 – 2018 mieszkał w Błędowie.

Licznie przybyłych mieszkańców i gości z zewnątrz przywitał  wójt gminy Błędów Mirosław Jakubczak. Spotkanie prowadził znany regionalista, autor ponad 30 książek Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki. Przedstawił on sylwetkę fotografika Bogdana Sarwińskiego oraz swoje refleksje dotyczące sytuacji i roli twórcy we współczesnych realiach.  Podkreślił znaczenie, niedocenianych zazwyczaj twórców i artystów regionalnych. Głos zabierali m.in. ks. Piotr Kodym, wikariusz parafii błędowskiej w latach 2010-2013, następnie o. Andrzej Majewski, szef Redakcji Katolickich Polskiego Radia. Wszyscy z nich napisali teksty dotyczące kapliczek, zamieszczone w albumie. Za wydanie tego albumu podziękował autorowi też ks. proboszcz Leszek Bruliński.

Mówcy podkreślali ogrom wysiłku, które podjął autor i znaczenie jego bogato udokumentowanej zawierającej nie tylko piękne zdjęcia, ale też historie kapliczek i ludzi. które autor zebrał w ciągu kilku lat pracy. Takiej książki o kapliczkach i krzyżach przydrożnych jeszcze w Polce nie było. Album zawiera w sobie niezwykłe połączenie pracy artysty, dokumentalisty, historyka, reportera i literata. Jak powiedział o. Andrzej Majewski :„Album jest monumentalny, jest to taka praca, której nikt by się nie powstydził. Jest tak bogaty materiał faktograficzny, tyle wiadomości, zdjęć, tyle komentarzy, że naprawdę zaskakuje i ma się wrażenie, że to jest jakby komiks też, wydany bardzo współcześnie. Może służyć to zarówno młodszym jak i starszym w takim przemierzaniu szlaków kapliczek błędowskich, nie tylko zresztą”

Autor na 336 stronach zamieścił zdjęcia i historie ponad 100 kapliczek i krzyży przydrożnych z terenu parafii Błędów. Jak sam pisze we wstępie:

„To, co udało mi się zebrać, jest prawdziwym skarbem, który z szacunkiem i miłością przekazuję Wam i przyszłym pokoleniom, które będą mieszkać na Ziemi Błędowskiej”

Doceniając pracę artysty, jak i jego wcześniejsze działania na terenie Błędowa, podejmowane wraz z jego zmarłą żoną Grażyną, wójt gminy Błędów Mirosław Jakubczak podziękował  na koniec następującymi słowami:

„Bogdan, za to, że jesteś wśród nas, wśród Błędowian, wśród całej gminy Błędów, za to, że oddałeś tu swoje serce, za to że wspierasz nas swoją osobą, swoją twórczością, swoją ciężką pracą, ja w swoim imieniu, w imieniu całej społeczności z całego serca bardzo, bardzo mocno Ci dziękuję. I proszę byś nadal był z nami, byś tutaj był obecny jeśli ci tylko czas pozwoli a zawsze drzwi są dla Ciebie w Błędowie otwarte. Dziękuję Ci serdecznie z całego serca.”

Mieszkańcy na stojąco długimi oklaskami przyłączyli się do tych podziękowań.

Remigiusz Malczewski odczytał swój wiersz napisany specjalnie dla bohatera wieczoru „Drogi Przybyszu wielkiego formatu”

Pozostałą oficjalną część wieczoru uświetnił zespół muzyczny „Retro” z Błędowa, pod przewodnictwem Izy Stromeckiej, wykonując kilka piosenek wybranych ze swojego repertuaru.

To był wspaniały wieczór pełen dobrych emocji i wzruszeń.

W sąsiedniej sali eksponowana jest wystawa fotograficzna towarzysząca promocji albumu.

Album jest do nabycia w Błędowie w kiosku Marii Byliniak i w biurze „Jasta” przy ul. Długiej 15.

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.