Logo Gmina Błędów

News

News zdjęcie id 1443

Wizyta przedstawicieli Ambasady Republiki Austrii w Błędowie

03.06.2022

W dniu 27 maja br. na zaproszenie Wójta Gminy Błędów Pana Mirosława Jakubczaka, Pana Jacka Adamskiego Sekretarza Gminy Błędów oraz Pana Sławomira Rzeźnickiego Prezesa Klastra "Polska Natura" odbyła się wizyta Radcy Handlowego Ambasady Republiki Austrii w Polsce Pana Konstantina Bekos. 

Do siedziby Gminy gość przybył z punktualnością godną Królów. Został przywitany przez Gospodarzy Gminy, Prezesa Klastra, producenta  Zbigniewa Beliniaka oraz Pana Andrzeja Stępniewskiego Przewodniczący Rady Klastra. To przykład współdziałania Samorządu z producentami rolnymi w tym przypadku sadownikami, którzy stanowią główny trzon Ziemi Błędowskiej. 

Po wprowadzeniu wygłoszonym przez Sekretarza Gminy Pana Jacka Adamskiego,  który przedstawił  historię Gminy Błędów, opisał historię tworzenia i powstawania sadownictwa na tych terenach ,  przechowalnictwa  jak również uwarunkowania  produkcji owoców i warzyw rozwiniętych do wysokiego poziomu technologicznego, zachowującego  równowagę w przyrodzie i wspólną symbiozę w uprawach. Bo taki był cel wizyty i spotkania - zaoferowanie i przedstawienie zaproszonemu gościowi zdrowej, poszukiwanej na austriackim rynku żywności, w tym przypadku pozbawionej szkodliwych dla człowieka pestycydów. Podziękowania skierował do przyjmujących gości Pan Konstantin Bekos. Wizyta i spotkanie miało służyć wspólnemu poznaniu się, wymianie poglądów, dążenie również do wymiary ekonomicznej - czyli korzyści płynących ze wspólnej wymiany gospodarczej oraz intelektualnej.

Po oficjalnym przywitaniu  w Urzędzie Gminy rozpoczęła się część robocza zapoznanie się z aktualną ofertą Sadowników i Producentów rolnych Gminy Błędów. Gość mógł obejrzeć sortowanie jabłek, bazę logistyczną  na  terenie której przygotowywana jest wysyłka owoców i warzyw do wielu sieci handlowych na terenie Polski. Głównym tematem była jednak żywność ekologiczna i brak w niej pestycydów tak powszechnie obecnych i spożywanych przez konsumentów w produktach, które trafiają na ich stoły. Gość wyraźnie był zainteresowany tym tematem, gospodarze terenu przedstawili różne możliwości dotyczące zdrowej żywności , wymiany technologicznej .

 W rozmowach i prezentacjach  uczestniczyli także Piotr Szybiński Prezes Spółdzielni Ogrodniczej oraz Antoni Belina-Brzozowski. Wizyta przebiegła w przyjacielskiej atmosferze rokującej dalszą współpracę.

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.