News

Był wzorem żołnierza i człowieka - Pogrzeb Generała Jana Podhorskiego
17.01.2023
Smutna wiadomość dotarła ze stolicy Wielkopolski. W Poznaniu, w wieku 101 lat, 4 stycznia br. zmarł gen. Jan Podhorski, ps. „Zygzak”, „Marciniak”, żołnierz AK „Głuszec” Grójec, NSZ, ZJ, maturzysta grójeckiego LO z 1943 r. Pod koniec lipca 1944 r. z ziemi błędowskiej wyruszył walczyć w Powstaniu Warszawskim.
Jak wspomina Tomasz Plaskota - był „ zawsze pogodny, sypał dowcipami i anegdotami. Kiedy byłem z nim jesienią 2019 r. w Poznaniu na spotkaniu z żołnierzami US Army, do spóźnialskich rzucił z uśmiechem: Na Powstanie Warszawskie też się spóźniliście. Zawsze podczas rozmów ze mną wspominał Grójeczyznę, okupację i wiosnę 2013 r., kiedy odwiedził naszą okolicę po raz pierwszy od wojny. Dzięki inicjatywie m.in. nieżyjącego już Stanisława Sitarka udało się wtedy zorganizować trzydniową wizytę Jana Podhorskiego w Lipiu, Błędowie i Grójcu, gdzie prowadził konspiracyjną działalnością podczas II wojny światowej i spędził ponad dwa lata swojej burzliwej młodości”.
13 stycznia odbyły się w Poznaniu uroczystości pogrzebowe generała Jana Podhorskiego, który był niestrudzonym propagatorem polskiej historii i dumy narodowej.
Pogrzeb miał charakter państwowy. Odbył się wraz z oprawą wojskową. Pożegnanie rozpoczęło się o godzinie 10.30 mszą św. w parafii Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się na cmentarzu miłostowskim o godzinie 12.00. Pożegnały go tłumy żałobników, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, szkół oraz organizacji pozarządowych i kombatanckich.
- Kolejny bohater polskiej wolności odchodzi na wieczną wartę - napisał w liście do zebranych premier Mateusz Morawiecki. - Żegnamy dziś człowieka, który na służbę Rzeczpospolitej wstąpił już we wczesnej młodości i który na tej służbie pozostał wierny do samego końca - podkreślił, dodając, że jego życie naznaczone było decyzjami, nadające mu rys człowieka niezłomnego.
W uroczystościach, naszą gminę reprezentowała delegacja samorządowa w skład której wchodzili Jacek Adamski Sekretarz Gminy, Teresa Jakubczyk Sołtys Lipia, Zenon Lotolc w rodzinie którego przebywał Generał Podhorski w czasie wojny oraz Dariusz Bachowicz ze szkoły w Lipiu.