Logo Gmina Błędów

News

Zimowisko na Słowacji

03.03.2017

W pierwszym tygodniu ferii, a dokładnie w dniach  13 - 17 lutego 2017r odbyło się  zimowisko dla uczniów ze szkół podstawowych należących do gminy Błędów, w którym  wzięło udział 49 dzieci, będących pod opieką nauczycieli z Publicznego Gimnazjum w Błędowie. Miejscem docelowym turnusu było Nalepkovo - mała miejscowość znajdująca się na Słowacji, ok. 100 kilometrów od granicy polskiej.  Organizatorem wyjazdu był Urząd Gminy w  Błędowie, który zorganizował wypoczynek dla dzieci w ramach współpracy partnerskiej ze słowacką gminą Nalepkovo.

Głównym celem zimowiska była nauka jazdy na nartach. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania zarówno z grupowych, jak również z indywidualnych lekcji instruktora.  Ci, którzy  podjęli próbę nauczenia się tego sportu, już po godzinie lekcji samodzielnie potrafili zjeżdżać na nartach. Byli również i tacy, którym narciarstwo nie przypadło do gust. Ogromną radość sprawiała im zabawa na śniegu, spacery na szczyt stoku, a także pokonywanie góry na saniach i jabłuszkach.

            W czasie pobytu na Słowacji została zorganizowana wycieczka do pobliskiej miejscowości – Spiska Nowa Wieś. Na początku cała grupa udała się do Muzeum Etnograficznego Smižany, w którym wszyscy mogli zobaczyć bardzo bogate i urozmaicone kolekcje przedmiotów służące rolnictwu, górnictwu, pasterstwu i rzemiosłu. Następnym punktem wycieczki było zwiedzenie najwyższej na Słowacji, neogotyckiej wieży mieszczącej się przy parafialnym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Dziewicy. Podzieleni na dwie grupy uczniowie wraz z opiekunami wchodzili na wieżę liczącą 87 m wysokości. Na koniec wszyscy zwiedzili  Muzeum Spisza - należących do jednych                  z najcenniejszych obiektów historycznych miasta Spiska Nowa Wieś.

            Ostatni dzień przed powrotem do domu uczestnicy spędzili na stoku. Korzystając
z pięknej, słonecznej pogody chętni doskonalili jazdę na nartach. Na zakończenie wycieczki została zorganizowana zabawa taneczna.

            W trakcie drogi powrotnej nie obyło się bez wrażeń. Wracając do domu, mimo trudnych warunków na drodze dzieci umilały sobie czas wspólnymi rozmowami oraz śpiewem. Po prawie 12 godzinach jazdy autokarem wszyscy dojechali bezpiecznie do Błędowa.

            Czas spędzony na Słowacji minął bardzo szybko; na uznanie zasługuje niezwykła gościnność Słowaków, którzy dołożyli wszelkich starań, aby zimowisko w Nalepkovie upłynęło w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze, a uczestnicy wrócili do Polski zadowoleni  i wypoczęci.  Mamy nadzieję, że nasi uczniowie chętnie wrócą w owe piękne i gościnne strony.

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.