Logo Gmina Błędów

News

News zdjęcie id 1663

Błędów w Krajowej Sieci Kardiologicznej

17.03.2023


W spotkaniu wzięli udział Sołtysi i Sołtyski Naszej Gminy oraz Joanna Czarnecka, prezes Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu; Marzena Kołacz-Rosołowska, radna Rady Powiatu Grójeckiego oraz członek Zarządu Powiatu Grójeckiego; Janusz Karbowiak, przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego; dr Ryszard Roszczyk, światowej sławy autorytet w dziedzinie kardiologii oraz koordynatorka programu z ramienia PCM w Grójcu Joanna Brzezińska. 
- Dzięki wielkim staraniom władz Błędowa, pana Wójta oraz pana Sekretarza, udało się objąć w końcu gminę Błędów rządowym programem. I to jest bardzo ważne, że zyskujecie możliwość szybkiej diagnostyki i późniejszego leczenia w najlepszych ośrodkach w naszym kraju. Co nas łączy? Wszystko. Co nas dzieli? Nic – powiedział dr Ryszard Roszczyk, światowej sławy autorytet w dziedzinie kardiologii, który pochodzi z okolic Przysuchy i wspólnie z koordynatorką Joanną Brzezińską prowadzi pilotażowy program w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu. 
- Z perspektywy pacjenta staramy się dostarczyć możliwie najlepszą, na europejskim poziomie, usługę zdrowotną. Tak, żeby obywatele mogli się cieszyć jak najdłuższym życiem w dobrym zdrowiu – powiedziała Joanna Czarnecka, prezes Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu. 
Janusz Karbowiak, przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego, przypomniał natomiast, że dla Starosty Krzysztofa Ambroziaka służba zdrowia jest priorytetem.
- Zainwestowaliśmy w szpital w Grójcu 40 mln zł. Wyremontowaliśmy blok operacyjny, kończymy remont oddziału wewnętrznego, przeprowadziliśmy termomodernizację budynku. W przyszłym roku planujemy m. in. modernizację oddziału neurologicznego – zapowiada Janusz Karbowiak.    
Marzena Kołacz-Rosołowska, radna Rady Powiatu Grójeckiego oraz członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, odnosząc się do programu przypomniała, że diagnoza pod kątem kardiologicznym staje się coraz ważniejsza m. in. z uwagi na pandemię COVID-19.
- Pandemia przyczyniła się do dużej liczby zakażeń i zgonów Polaków, ale również w wielu przypadkach uniemożliwiła im korzystanie z potrzebnych zabiegów w zakresie m.in. kardiologii. M. in. dlatego warto pomyśleć o sobie i przystąpić do programu, którego gwarantem jest osoba doktora Roszczyka – powiedziała Marzena 
Doktor Roszczyk wraz z koordynatorką z ramienia Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu Joanną Brzezińską, zwracają jednak uwagę, że do szybkiego zbadania i ewentualnego późniejszego leczenia pacjentów konieczna jest odpowiednia koordynacja pomiędzy Urzędem Gminy i PCM Grójec w tym zakresie. Mieszkańcy Gminy Błędów, którzy chcą być objęci programem, muszą zgłosić się zatem najpierw do gminy, wypełnić formularz zgłoszeniowy, który następnie przez gminę zostanie przekazy do koordynatorki programu w PCM w Grójcu. Po zakwalifikowaniu do programu, każdy z chętnych musi udać się do PCM w Grójcu na umówioną wizytę wraz ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. Wszystkie badania potrwają nie dłużej niż miesiąc.  
- W powiecie grójeckim już przebadaliśmy 450 pacjentów, a stojąc tu przed Wami składam publiczną deklarację, że w tym roku tylko u Was, w największej gminie w powiecie grójeckim, przebadam kolejnych 500, a może nawet tysiąc pacjentów – zadeklarował doktor Ryszard Roszczyk. Krajowa Sieć Kardiologiczna to rządowy program, który przed wprowadzeniem w całym kraju pilotażowo  wdrożono w województwie mazowieckim. Służy do diagnozowania i leczenia zaburzeń rytmu serca, zastawek, niewydolności, a także nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego. Przyśpiesza diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia. 
- Krajowa Sieć Kardiologiczna umożliwia bezpłatne i szybkie zdiagnozowanie problemu, a następnie w razie konieczności leczenie w najlepszych ośrodkach w kraju – podkreślił Wójt Gminy Błędów Mirosław Jakubczak, zachęcając zgromadzonych Sołtysów i Sołtyski do propagowania programu na terenie Gminy Błędów. A ponieważ inauguracja programu była połączona z uroczystymi obchodami Dnia Sołtysa w naszej Gminie, Wójt złożył wszystkim obecnym życzenia i pogratulował zaangażowania i pracy na rzecz Naszej "Małej Ojczyzny". 
- Autorytet i prestiż sprawowanego urzędu, wymagający zaangażowania i odpowiedzialności, czyni z Was niekwestionowanych liderów lokalnej społeczności i przyczynia się do budowy Naszej Wspólnoty – podsumował Wójt Gminy Mirosław Jakubczak.

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.