Logo Gmina Błędów

News

Wspólnota języka i kulturowa tożsamość

27.10.2017

W świecie, gdzie każdy dzień zaczyna i kończy się z prędkością światła, wydarzeń, które integrują  i budują lokalną wspólnotę, nigdy nie jest za dużo. Urzędnicy, którzy czują odpowiedzialność za to, jak działa szeroko rozumiana „Szkoła” w ich regionie, są jej czynnikiem współtwórczym.

19 października w Gminnym Centrum Kultury Lokalnej w Błędowie na zaproszenie Wójta Gminy pana Marka Mikołajewskiego spotkali się pracownicy oświaty ze wszystkich szkół Gminy Błędów.

 Obchodziliśmy wówczas Gminne Święto Edukacji, w ramach którego z inicjatywy sekretarza gminy  pana Jacka Adamskiego odbyła się Międzynarodowa Konferencja Oświatowa. Mieliśmy okazję poznać doświadczenia polskich nauczycieli pracujących w Danii – panią Marię Małaśnicką – Miedzianogórę Przewodniczącą Nordyckiej Unii Oświaty Polonijnej oraz  pana Romana Miedzianogórę Przewodniczącego Towarzystwa Krzewienia Oświaty Polskiej w Królestwie Danii, którzy przygotowali wykład na temat – „Znaczenie języka i tożsamości w procesie edukacji”.Podczas dyskusji padło między innymi pytanie o to, co powinna robić polska szkoła, aby młodzi Polacy na emigracji czuli związek ze swoim językiem i pielęgnowali kulturę, z której się wywodzą. Wyzwań, jak się okazuje, jest bez liku.

  Podczas spotkania  dyrektorzy okolicznych szkół otrzymali nagrody Wójta Gminy. Całe spotkanie umilił koncert  pieśni w wykonaniu Zespołu Retro z Błędowa, któremu akompaniowała akordeonistka i opiekunka artystyczna zespołu pani Iza Stromecka. Spotkaniu  towarzyszył  smaczny poczęstunek, rozmowy, spotkania w grupach. Integracja, wspólnota, kulturowa tożsamość, pielęgnowanie narodowej kultury i historii, to wspólne cele, które łączą pracowników oświaty i pracowników urzędu w naszej Gminie. Tylko poprzez wspólnotę idei i zaangażowanie jesteśmy w stanie tworzyć lokalny system edukacji, który kształtuje postawy i wychowuje młodych Polaków do bycia świadomymi i zaangażowanymi obywatelami.

                                                                                               Marianna Szewczyk

Galeria zdjęć

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

styczeń 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.