Logo Gmina Błędów

News

RÓŻA - POLSKA, czyli wyjątkowe 100. urodziny Polski w PSP w Gołoszach

20.11.2018

RÓŻA - POLSKA,

czyli wyjątkowe 100. urodziny Polski w PSP w Gołoszach

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Gołoszach nosi wyjątkowe imię - „11 Listopada 1918r.”-, dlatego wyjątkowo uroczyście uczciła 100. rocznicę Niepodległości Polski. Skrupulatnie realizowany przez cały 2018 rok program obchodów Jubilatki został zwieńczony patriotyczną uroczystością środowiskową 14 listopada 2018r. Dzień ten na trwale wpisał się w historię naszej szkoły.

Punktualnie o godz. 1300 przybył do naszej placówki marszałek Józef Piłsudski, w rolę którego wcielił się Przyjaciel Szkoły – Pan Włodzimierz Malczewski. Owacyjnie przywitany gromkimi brawami przez oczekującą publiczność przeprowadził z uczniem kl. III – Maciejem Gołuchem- dialog, będący parafrazą wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

Następnie na pamiątkę wielkiego Jubileuszu Ojczyzny została odsłonięta przez Fundatora Włodzimierza Franciszka Malczewskiego, sekretarza Gminy Błędów – Jacka Adamskiego i dyrektor szkoły – Małgorzatę Krasuską pamiątkowa tablica ufundowana przez W. F. Malczewskiego i jego żonę. Tablicę poświęcił obecny na uroczystości ks. Paweł Szymborski.

Ponadto społeczność szkolna w darze dla Odrodzonej Ojczyzny posadziła szczep dębu „Bartek”. Aktu tego dokonali: przewodn. SU – Gabriela Biedrzycka i przedstawiciele Rady Rodziców – przewodn. Joanna Snopek i Marek Chustecki. Pod jego korzeniami zakopana została przez przedstawicieli Rady Pedagogicznej – dyr. Małgorzatę Krasuską, Halinę Wojtecką i Katarzynę Jankowską - kapsuła czasu z życzeniami dla Dostojnej Jubilatki i jej nadawcami. Kapsuła, która może zostać otwarta za 100 lat, będzie pomostem między teraźniejszością a odległą przyszłością, a wkopane drzewko – żywym pomnikiem Jubileuszu stulecia Niepodległej Polski.

Dalsza część uroczystości odbywała się wewnątrz budynku szkolnego. Po odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu państwowego dyrektor szkoły powitała przybyłych na tę wyjątkową uroczystość gości, którymi byli:

ks. Paweł Szymborski -wikariusz parafii św. Prokopa w Błędowie, Włodzimierz Malczewski w roli marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żona Grażyna Malczewska, Jacek Adamski - sekretarz Gminy Błędów, Marek Kowalczyk – radny Gminy Błędów, dyrektorzy placówek oświatowych: Janina Bachowicz, Zofia Michalak i Małgorzata Sieradzan, Ada Piotrowska - Nowocień – kierownik ZOZ w Błędowie, Janina Turzyńska – pielęgniarka ZOZ w Błędowie, Andrzej Kacprzak – sołtys wsi Gołosze, Andrzej Kępka – członek Zarządu OSP w Gołoszach, Sławomir Siedlecki – chrzestny sztandaru, Joanna Snopek i Marek Chustecki – przewodn. Rady Rodziców, Halina Sitarek – Przyjaciel szkoły, emerytowani pracownicy szkoły: Halina Augusiewicz, Teresa Kępka, Regina Pruszyńska i Hanna Pawlak, Rodzice uczniów, delegacje z innych szkół i pozostali uczestnicy niecodziennej uroczystości.

Po części powitalnej młodzi aktorzy z klas IV-VIII zaprezentowali program artystyczny pt. „Róża – Polska” oparty na motywach dramatu S. Wyspiańskiego „Wesele”. Widowisko przygotowane pod kierunkiem Katarzyny Jankowskiej i Agnieszki Sikorskiej było próbą ukazania za pomocą sztuki nastrojów narodowych towarzyszących Polakom podczas zaborów. Polacy rozmawiali o Ojczyźnie przy każdej sposobności, nawet na weselu, nie godząc się z niewolą i represjami. Alegoryczna Róża – to Polska, o losach której snuła liryczną opowieść Jesień, przenosząc widzów do podkarpackich Bronowic.

Ciepłe słowa uznania i podziwu dla doskonale kreujących swe role uczniów wypowiedziane przez wzruszonego do łez P. Włodzimierza Malczewskiego i P. Jacka Adamskiego oraz owacje publiczności na stojąco były najlepszą nagrodą dla występujących. Jesteśmy dumni, że możemy godnie czcić swego Patrona!

Przedostatnim punktem uroczystości było podsumowanie gminnego konkursu plastycznego

„Kartka urodzinowa na 100-lecie Niepodległej Polski” zorganizowanego już po raz trzeci przez Panią Katarzynę Jankowską. Wyniki przedstawiają się następująco:

I. Kategoria przedszkolna

1 miejsce- Amelia Natorska PSP w Gołoszach

2 miejsce - Oliwia Łukasiak– Przedszkole Samorządowe w Będowie

3 miejsce - Kacper Gnatowski – PSP w Gołoszach

Wyróżnienie- Bartłomiej Kawenczyński PSP w Gołoszach

II. Kategoria klas I-III

1 miejsce – Szymon Jankowski – PSP w Wilkowie

2 miejsce – Jakub Domański– PSP w Wilkowie

3 miejsce – Klaudia Kłos – PSP w Gołoszach

Wyróżnienie – Aleksandra Czyżewska – PSP w Gołoszach

III. Kategoria klas IV - VIII

1 miejsce – Beata Kępka – PSP w Gołoszach

2 miejsce– Mateusz Pergał – PSP w Gołoszach

3 miejsce – Gabriela Kaniewska– PSP w Lipiu

Wyróżnienie – Julia Kępka – PSP w Błędowie

Organizatorka gratuluje zwycięzcom. Dziękuje za udział wszystkim uczestnikom i nauczycielom za rozpropagowanie tematu wśród uczniów. Szczególne podziękowania kieruje w stronę sponsorów, którzy ufundowali nagrody dla laureatów.

Na zakończenie dyr. szkoły w imieniu własnym i społeczności szkolnej życzyła zebranym radosnego świętowania Niepodległości opartej na wierze ojców i bratniej miłości. Podziękowała wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom, którzy włożyli niemało trudu w przygotowanie tego niezwykłego święta. Zaprosiła wszystkich zebranych na poczęstunek przygotowany przez Rodziców uczniów klasy V i Radę Rodziców.

Współorganizatorka uroczystości:

Genowefa Czarnecka

Galeria zdjęć

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

czerwiec 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.