Logo Gmina Błędów

News

Patriotyczne Święto Jabłuszka w Przedszkolu Samorządowym w Błędowie

29.11.2018

W wyjątkowym roku – narodowego świętowania 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości - tradycyjne "Święto Jabłuszka" organizowane przez Przedszkole Samorządowe w Błędowie miało również wyjątkowy, patriotyczny charakter.

Uroczystść odbyła się 9 listopada w sali CKL – OSP. Rozpoczęła się bardzo podniośle

o godzinie 11.11 wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. O tej symbolicznej godzinie hymn śpiewano w przedszkolach i szkołach w całym kraju w ramach Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu Polski w Śpiewaniu Hymnu. Serce rosło, patrząc na setkę małych dzieci z naszego przedszkola i z Oddziału Przedszkolnego przy PSP
w Błędowie śpiewajacych aż cztery zwrotki hymnu.

Podczas "Święta Jabłuszka" nie mogło zabraknąć treści związanych z największym skarbem naszego regionu – jabłkami, ale każda z przedszkolnych grup pod opieką wychowawców, przedstawiła również wiersze lub piosenki patriotyczne. Występy artystyczne przedszkolaków zakończyły dzieci uczęszczające na zajęcia tanecze prowadzone przez panią Kasię. W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć przecież poloneza.

Druga część uroczystości, którą rozpoczął swym wystąpieniem Gość Honorowy - sekretarz Gminy Błędów, pan Jacek Adamski, miała mniej oficjalny, ludowy charakter.
Nasze przedszkole uczestniczy w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Piękna nasza Polska Cała", który ma na celu min. uwrażliwienie najmłodszych na piękno, folklor i tradycje Polski, zapoznanie z obrzędami, tańcami, zabawami, strojem, potrawami regionalnymi. Trudno realizować powyższe zadania w regionie, w którym folklor nie przetrwał. Próbujemy jednak pokazywać wychowankom piękno i niezwykłość polskiej kultury ludowej posiłkując się wzorcami z regionów, gdzie ona jest wciąż żywa i rozwija się. Dzięki uprzejmości, pomocy i zaangażowaniu pani Ewy Ziętek z Przytyka, gościliśmy na naszym "Patriotycznym Święcie Jabłuszka" znakomitych tancerzy i muzykantów ludowych.
Ewa Ziętek – śpiewaczka i tancerka ludowa występuje na przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia, min. na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Ludowego"5 minut dla oberka" w Łodzi, na Turnieju Muzyków Prawdziwych
w Filharmonii Szczecińskiej i in. Robert Czesław Pióro jest animatorem kultury, współinicjatorem Radomskiej Inicjatywy Oberkowej, laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za działalność w 2016 roku. Od 2014 roku organizuje w Radomiu potańcówki, warsztaty taneczne, imprezy takie, jak Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tradycyjnej „Zawieruchy Radomskie”, czy "Zawirowania Radomskie". Tomasz Stachura - akordeonista (harmonista) z Woli Grabowskiej jest aktywnym muzykantem grającym na weselach, potańcówkach, przeglądach folklorystycznych. Ma szeroki repertuar obejmujący popularne przeboje i stare obery, mazurki, polki. Gra ze skrzypkami starszego i młodego pokolenia. Na barabanie towarzyszy mu już od najmłodszych lat syn Karol, mający obecnie lat 14. Zbigniew Ciechowicz – skrzypek, akordeonista (harmonista) z miejscowości Rdzów. Współpracuje z różnymi kapelami. On także występuje na przeglądach i festiwalach folklorystycznych min. w Kazimierzu Dolnym, w Przysusze, w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie (w sierpniu) zajął równorzędne 2 miejsce, a na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej we wrześniu wywalczył 3 miejsce. Tancerze, przy wtórze kapeli, dali pokaz, a nastepnie uczyli dzieci (a trochę i dorosłych) podstaw tańców ludowych. Muzyce i tańcom towarzyszyła biesiadka, na której niezawodne, jak zawsze mamy, serwowały pyszne ciasta, herbatę, kawę i soki. Rozstrzygnięto ogłoszone wcześniej konkursy rodzinne – Konkurs Plastyczny "Moja mała Ojczyzna" i Konkurs Fotograficzny "To wszystko Polska", zorganizowane w ramach realizacji zadań projektu "Piękna nasza Polska Cała". Ich zwycięzców uhonorowano dyplomami i nagrodami książkowymi.
W ramach kolejnego naszego przedsięwzięcia - "Przyjaciel Niepotrzebnej Książki" - odbywał się kiermasz książki.

W organizację uroczystości zaangażowanych było wiele osób. Przedszkolaki, dyrekcja przedszkola, nauczyciele, personel pomocniczy, Rada Rodziców, rodzice którzy piekli ciasta, podarowali jabłka, książki na kiermasz, pomagali przygotować i posprzątać salę, obsługiwali stoiska i gości podczas imprezy. Wszystkim tym osobom oraz kapeli, tancerzom, panu sekretarzowi Gminy, który uczestniczył w naszym Święcie składamy serdecznie podziękowania.

 

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Przedszkola Samorządowego w Błędowie

Galeria zdjęć

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

luty 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.