Logo Gmina Błędów

News

News zdjęcie id 364

Wróżby andrzejkowe i słodkie fit przekąski na Szlachetną Paczkę w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

11.12.2018

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Tego dnia ─ zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy za sprawą znaków ─ wróżb. Obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, choć trwają nieco w cieniu Świąt Bożego Narodzenia.

            Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.

            Kiedyś zaszczytu wróżb andrzejkowych doświadczały tylko panny, a przepowiednie dotyczyły wyłącznie miłości. Teraz wróżą wszyscy niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy: od uczuć, przez przyszłe zawody, finanse czy szkolne „przewidywania”. Wszystko to służy byśmy się wspólnie bawili, wróżąc sobie nawzajem.

            W Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie Szkolne Koło Wolontariatu 29 listopada 2018r. zorganizowało wróżby andrzejkowe połączone ze słodkim fit kiermaszem na rzecz "Szlachetnej Paczki". akcja odbyła się w świetlicy szkolnej.

Pomysłów na andrzejkowe wróżby było mnóstwo!

            Uczniowie mogli skorzystać z wróżb, z magicznej, świecącej kuli. Były wróżki wróżące z ręki, magiczne pudełko, gdzie wróżka na podstawie wylosowanego produktu przepowiadała, co wydarzy się w najbliższym czasie. Podobnie wróżyła wróżka z kubeczków, pod którymi schowane były różne przedmioty. Uczniowie chętnie zaglądali też do cudownych serc, gdzie mogli poznać  imię swojej ukochanej, bądź ukochanego.

            W pomysły na wróżby i organizację tego dnia zaangażowali się niezawodni wolontariusze z naszej szkoły.  Przy wróżbach można było się posilić zdrowymi przekąskami, np. kanapki z sałatą, pomidorkami i ogórkiem, babeczki ze szpinaku, ciastka owiane, czy ciasto Brownie z buraków. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na Szlachetną Paczkę oraz na Świąteczną Akcję „PACZKA” – Pomoc Polakom na Kresach.

            Andrzejkowy dzień był magiczny. Zakończył się dyskoteką. Wszystko potraktowane zostało z przymrużeniem oka, bo „przecież to tylko zabawa”, ale… andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat.

                                                                       Szkolne Koło Wolontariatu PSP w Błędowie

Galeria zdjęć

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.