Logo Gmina Błędów

News

News zdjęcie id 389

Relacja z realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała" przez Przedszkole Samorządowe w Błędowie

14.01.2019

Od 3 września do 31 grudnia 2018 r. w placówkach edukacyjnych różnego typu, w Polsce
i za granicą, realizowany był Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Piękna nasza Polska cała", który był "odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznię odzyskania niepodległości. Temat, jakże ważny i poważny - jednak może i powinien być zrozumiały także dla najmłodszych odbiorców. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi"(Regulamin Projektu).

Jego celem było kszatałtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

Wśród 2225 uczestników znalazło się również Przedszkole Samorządowe w Błędowie.

Do 31 grudnia należało wykonać minimum 11 z 20 zadań opracowanych przez organizatora Projektu, a jest nim pani Ludmiła Fabiszewska z Aleksandrowa Łódzkiego, oraz przesłać sprawozdanie z działań na stronę współorganizatora – Centrum Edukacyjnego"Bliżej Przedszkola".

W naszym przedszkolu wykonaliśmy 19 z 20 zadań. 

Zadanie 1 - wszystkie dzieci uczyły się 4 zwrotek "Hymnu Narodowego", który odśpiewany został
w dniu 9 listopada o godz. 11.11 w ramach Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Śpiewaniu Hymnu, podczas otwarcia uroczystości "Patriotyczne Święto Jabłuszka" z udziałem rodziców

i zaproszonych gości. Uroczystym odśpiewaniem Hymnu, Starszaki, pięknie ubrane w ludowe stroje, rozpoczęły również zajęcia kończące realizację zadań Projektu w dniu14 grudnia.

Zadanie 2- przeprowadzenie zajęcia otwartego o tematyce patriotycznej dla rodziców zrealizowane zostało w oddziale IV. Dniem otwartym był 13 grudnia - "Spotkanie z p. Teresą Sobolewską
z Jelni" oraz 14 grudnia – zajęcia kończące wykonywanie zadań. W tym dniu dzieci, wraz

z rodzicami, wykonały karty z życzeniami świątecznymi dla Powstańców (była to kontynuacja zadania 13). Odbył się również Turniej wiedzy patriotycznej oraz spotkanie z członkiniami Grupy RETRO.

Zadanie 3, 4, 6 – podczas" Patriotycznego Święta Jabłuszka" przedszkolaki zaprezentowały wyuczone wcześniej wiersze i piosenki patriotyczne (zad. 4 i 6). Starszaki przedstawiły program poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach realizacji zadania 3. Oprócz tego, dzieci z oddz. IV nauczyły się wiersza "Nasza mała Ojczyzna" i wykonały do niego piękne ilustracje. Pieśni i piosenki patriotyczne towarzyszyły nam niemal na co dzień. Dzieci bardzo je polubiły. 19 listopada odbyło się międzypokoleniowe spotkanie integracyjne. Przedszkole odwiedziły panie: Wanda Kwiatkowska, Ewa Boniecka, Teresa Kaczor i Teresa Pietrzak, które (wraz z piszącą te słowa) śpiewały dla dzieci i uczyły je pieśni patriotycznych.

Zadanie 5. Podczas Święta Jabłuszka przedszkolaki wykonywały również zadanie 5 polegajace

na nauce tańca ludowego. Prowadzona ona była przez wspaniałych tancerzy - Ewę Ziętek
z Przytyka i Czesława Pióro z Radomia, przy wtórze prawdziwej kapeli ludowej Tomasza Stachury (w składzie Tomasz i Karol Stachura, Zbigniew Ciechowicz). 13 grudnia tajniki opoczyńskiego oberka i poleczki dzieci zgłębiały pod okiem p. Teresy Sobolewskiej. Podczas zajęć tanecznych prowadzonych przez p. Katarzynę Horodecką - Wyskok, które odbywają się w przedszkolu, nauczyły się tańczyć poloneza, którego wykonały w czasie Święta Jabłuszka oraz na zajęciach kończących Projekt.

Zadanie 7. W salach zajęć i w szatni powstały Kąciki patriotyczne. Szczególnie bogato wyposażony w książki, albumy złożone z prac dzieci, foldery, widokówki, pamiątki z różnych miejscowości i wiele innych eksponatów, powstał w sali oddziału IV.

Zadanie 8 – wykonanie pracy plastycznej "Strój ludowy naszego regionu" było dla nas szczególnie trudne, gdyż nie zachował się na naszym terenie strój regionalny (tak, jak i inne formy kultury ludowej). Starszaki z oddz.IV wykonały strój krakowski, gdyż taki strój zaprezentowała Oliwka Łukasiak podczas "Dnia Mody Patriotycznej" i udostępniła go w przedszkolu. Powstały dwie fotobudki - w wersji dziewczęcej i chłopięcej. Prace nad ich wykonaniem trwały dość długo, ale dla najstarszych przedszkolaków okazały się bardzo atrakcyjne, zaś szczególnym zaangażowaniem wyróżnił się Mieszko Zapadka. Pani Teresa Sobolewska z Jelni zapoznała dzieci ze strojem
i folklorem opoczyńskim. Pod jej kierunkiem przedszkolaki wykonały zróżnicowane pod względem trudności prace plastyczne – postać w stroju opoczyńskim lub jego elementy.

Zadanie 9. W ramach tego zadania przypomnieliśmy dzieciom kilka tradycyjnych zabaw takich, jak np.: "Mam chusteczkę haftowaną", czy "Jawor". Nauczyliśmy się zapomnianej już,
a odszukanej, dzięki filmom zrealizowanych w ramach projektu "Mały Kolberg" dostępnych na kanale You Tube, zabawy "Konopki", która bardzo spodobała się przedszkolakom.

Zadanie 10. Według przepisu Babci Małgosi - Czterolatki pod opieką pani dyrektor Małgorzaty Sieradzan, upiekły pyszną szarlotkę, którą z racji zamieszkiwania w zagłębiu sadowniczym możemy uznać za potrawę regionalną.

Zadanie 11. Wykonana została i przesłana do Organizatora prezentacja multimedialna
"Na skrzydłach historii" przedstawiająca naszą miejscowość.

Zadanie 12. "Piękna nasza Polska cała" – ponieważ nie ma dostępnej oryginalanej widokówki
z Błędowa, Starszaki wykonały jedną dużą kartę i małe indywidualne "pocztówki", które przesłane zostały na adres pani Ludmiły Fabiszewskiej. Celem tego działania jest wykonanie z widokówek nadesłanych ze wszystkich placówek biorących udział w Projekcie, mapy Polski.

Zadanie 13. Udział w ogólnopolskiej akcji BohaterOn "Napisz kartkę Bohaterom". Wysłanych zostało 61 kartek do Powstańców Warszawskich, z podziękowaniami za ich bohaterstwo
i poświęcenie w walce za Ojczyznę.

Zadanie 14 i 17 – ogłoszone zostały i rozstrzygnięte podczas "Patriotycznego Święta Jabłuszka" dwa konkursy rodzinne: plastyczny "Moja mała Ojczyzna" i fotograficzny "To wszystko Polska". Rodziny, które wykonały prace plastyczne lub fotografie zostały uhonorowane dyplomami
i nagrodami książkowymi, a prace wyeksponowane zostały na wystwce w przedszkolnej szatni.

Nasze przedszkolaki wzięły także udział w Gminnym Konkursie Plastycznym "Kartka urodzinowa na 100-lecie Polski Niepodległej" w Gołoszach, w którym Oliwia Łukasiak z oddz. IV zdobyła

II nagrodę oraz w konkursie plastycznym "Polskie Symbole Narodowe" zorganizowanym przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. S. Laskowskiego w Grójcu.

Zadanie 15.13 listopada 2018 r. Odbył się "Dzień Mody Patriotycznej", w czasie którego Starszaki zorganizowały dla pozostałym dzieci pokaz mody patriotycznej.

Zadanie 18. "Szlakiem historii"- odbyły się wyprawy na miejscowy cmentarz (dzieci ze wszystkich oddziałów), do pomnika pamięci narodowej (oddz. II) oraz śladami św. Prokopa - od kościółka pod Jego wezwaniem do najstarszej kapliczki, gdzie według legendy zaczęto budować osadę Błędów (oddz. IV).

Zadanie 19 i 20 – Turniej wiedzy patriotycznej "Kocham Cię, Polsko" i zawody sportowe "Biało - czerwoni" rozegrano w trzech oddziałach – II, III i IV.

14 grudnia, uroczystym odśpiewaniem przez panie z Grupy RETRO - Ewę Boniecką, Danutę Malicką, Danutę Szelągowską, Urszulę Wojtecką i prowadzącą zespół Izabelę Stromecką pięknego, choć niemal nieznanego "Poloneza Grójeckiego" i odtańczeniem go przez dzieci pod opieką p. Kasi, w obecności przedszkolaków ze wszystkich grup, personelu i rodziców, którzy uczestniczyli w zajęciach otwartych, zakończyło się wykonywanie w naszym przedszkolu zadań przewidzianych Projektem. Na zakończenie została zorganizowana wystawa "100 lat Niepodległej na fotografii", na której znalazły się zdjęcia z lat od ok.1918/20 do współczesnych.

Dzięki uczestnictwu w tym wspaniałym Projekcie, mogliśmy wraz z dziećmi w wyjątkowy, atrakcyjny i aktywny sposób czcić 100 – lecie Niepodległości naszej Ojczyzny i uczyć się patriotyzmu. Co szczególnie cieszy, w działania przedszkola zaangażowali się przedstawiciele naszej lokalnej społeczności i osoby z innych regionów. Zyskaliśmy tym samym sojuszników,
a można zaryzykować stwierdzenie, że przyjaciół, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Urszula Wojtecka Przedszkole Samorządowe w Błędowie

Galeria zdjęć

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.