Logo Gmina Błędów

News

News zdjęcie id 517

Szkolenie „Starość to nasz wspólny cel”

28.06.2019

W OSP Błędów odbyło się szkolenie dla seniorów. Szkolenie organizowane zostało przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach projektu „Sieć Aktywnych Seniorów Powiatu Grójeckiego” we współpracy z Klubem Seniora „Myślę sobie i działam” z Błędowa.

W spotkaniu wzięli udział seniorzy z gminy Błędów, Belsk Duży oraz Goszczyn. Wiedzę przekazywały ekspertki z Łodzi, gerontolog – Grażyna Busse ze Stowarzyszenia Hipokamp oraz animatorka lokalna, kulturoznawca i ekspertka w dziedzinie nowych technologii - Magdalena Poulain.

Obie Panie mają bardzo duże doświadczenie współpracy z osobami starszymi zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich. Poruszone tematy dotyczyły m.in. procesów społecznych związanych ze starzeniem i wpływem na całą społeczność, a także jak przygotować młodsze pokolenie na starość. Przybliżone zostało pojęcie gerontologii  - jest to nauka o charakterze społecznym, zajmująca się wieloma aspektami życia pod kątem starzenia się. M.in. wspomniano o tym, że senior to osoba po 60 roku życia, jednak senior seniorowi nie równy, a żyjemy coraz dłużej - bo obecnie w Polsce najstarsza osoba ma 112 lat! Warto na seniorów zatem patrzeć że jest to grupa niejednorodna i mająca różne potrzeby. Zwrócono uwagę na to, że wiele zależy od nas wszystkich, żebyśmy myśleli o swojej przyszłości i kształtowali politykę senioralną. Ponadto wobec zmieniającego się świata wszyscy musimy się uczyć – również osoby starsze. Rozmawiano o tym jak zachowywać sprawność poprzez wychodzenie z rutyny, swoich przekonań, robienie rzeczy w sposób nowy, bo cechą mądrości jest ciekawość, próbowanie nowych sytuacji, transformowanie siebie.

O tym jak ważna jest współpraca międzypokoleniowa – z jednej strony osoby starsze mają duży bagaż doświadczeń, które można wykorzystać do rozwiązywania problemów osób mniej doświadczonych, które w podobnych sytuacjach wpadają w panikę.  Osoby starsze lepiej sobie radzą od młodszych osób z radzeniem się z konfliktami. Rozmawiano o poznawaniu nowych technologii przez seniora.

Starzenie to naturalny proces który rozpoczyna się od momentu urodzenia  i dotyczy różnych stref naszego życia tj. fizycznej, intelektualnej i duchowej. Ważna jest tu duchowość rozumiana jako pozytywne patrzenie na swoją wartość, na siebie.

Celem całego projektu, które Stowarzyszenie W.A.R.K.A. realizuje na rzecz grup senioralnych od kwietnia, jest budowanie pozytywnego wizerunku osób starszych, rozwój seniorów i ich działalności poprzez wspólne zaangażowanie. W jego ramach – już wkrótce, bo 14 lipca w Warce odbędzie się Seniorada tj. spotkanie członków grup senioralnych (których jest ponad 20) z powiatu grójeckiego. Do końca roku przewidziane są również szkolenia dla liderów grup senioralnych, 3 numery gazety seniorów ziemi grójeckiej „Aktywny Senior”, Konkurs na mini dotacje które wesprą autorskie projekty grup senioralnych pt. „Inicjatywa Senioralna”.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Galera zdjęć

 

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.