Logo Gmina Błędów

News

3 Maja – PG im. Polskich Olimpijczyków w Błędowie pamięta o rocznicy

Galeria zdjęć

3 Maja - cóż to za data? Dla wielu młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących rocznic. Czy słowa BÓG, HONOR, OJCZYZNA można zlekceważyć, wymazać z naszej świadomości? Gimnazjaliści z Błędowa udowodnili, że tak nie jest.Zaprosili wszystkich uczniów na... nieco inną lekcję historii, którą przygotowali z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pod opieką p. Sylwii Woszczyk, p.Anety Jackowskiej i p. Krystyny Wierzbickiej.

 

 

           Lekcja  odbyła się  12 maja 2016 roku na świetlicy szkolnej. Jedna, a właściwie trzy, gdyż obejrzały ją kolejno klasy trzecie, drugie i pierwsze. Wśród historycznych dekoracji, którymi zajęły się Angelika Jung i Katarzyna Kołacz zainscenizowano klasę szkolną. W rolę nauczyciela wcielił się Karol Tworek, uczniami byli: Klaudia Bator, Agata Witczak, Rafał Witczak i inni...

           W przystępny sposób przedstawili oni okoliczności uchwalenia konstytucji - pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, a drugie (po Ameryce) na świecie oraz jej znaczenie dla Polski i Polaków. Ciekawie zaprezentowali postaci jej twórców: Stanisława Małachowskiego, Ignacego i Stanisława Potockich, Hugo Kołłątaja, Józefa Wybickiego, Stanisława Staszica, Stanisława Augusta Poniatowskiego i wielu innych. Słowu mówionemu towarzyszył pokaz multimedialny. W prezentacji zostały wykorzystane ilustracje nawiązujące do tego, jakże ważnego, wydarzenia, patriotyczne pieśni, także we współczesnym wykonaniu. Stworzyły one podniosły i uroczysty nastrój, sprzyjały też zadumie wśród uczniów. Szczególnie przejmująco zabrzmiały słowa Ignacego Krasickiego zawarte w "Hymnie do miłości ojczyzny" w interpretacji Agaty Witczak:

           Święta miłości kochanej ojczyzny,

           Czują cię tylko umysły poczciwe.

           Dla ciebie zajadłe smakują trucizny,

           Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe!

           Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny, 

           Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe

           Byle cię można wspomóc, byle wspierać,

           Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

 

           Mimo, że historia często kojarzy się uczniom z nudą, to na tej lekcji nudno nie było! Wszyscy śledzili przebieg lekcji z ogromnym zainteresowaniem. Każdy ma prawo do własnych poglądów i przekonań, ale żeby być w pełni wolnym  trzeba znać i rozumieć prawa oraz zasady wolności. Nie można też zapominać, że pamięć o historii jest niezwykle ważna. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, wspólnoty państw, mamy powód do dumy z tej przynależności, ale musimy też pielęgnować własną tożsamość narodową. Jest to niezwykle cenna nauka, którą wynieśli uczniowie, uczestnicząc w tej nieco innej lekcji historii przygotowanej przez uczniów klasy IIc.

 

Krystyna Wierzbicka

 

Wójt gminy zaprasza

Mirosław Jakubczak

przyjmuje interesantów
w każdy piątek
w godzinach 07:30 - 15:30

Urząd Gminy w Błędowie

ul. Sadurkowska 13
05 - 620 Błędów
tel.: 48 6680 010
fax: 48 6680 655
e-mail: urzad@bledow.pl

Wyszukiwarka

Zobacz również

Kalendarz

luty 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

wersja językowa

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.